Leczenie traumy rozwojowej - Instytut Terapii Psychosomatycznej

ITP
Przejdź do treści
Leczenie traumy rozwojowej.
Wpływ wczesnej traumy na samoregulację,
obraz samego siebie i zdolność tworzenia związków
Autorzy:
Laurence Heller, Aline LaPierre
Tytuł oryg.: Healing Developmental Trauma. How Early Trauma Affects Self-Regulation, Self-Image, and the Capacity for Relationship
Przekład:
Marta Ułaszewska-Żuk, Mariusz Żuk
Wydawnictwo Instytutu Terapii Psychosomatycznej
Wydanie I, Wrocław 2018
Ilość stron: 369
Okładka miękka ze skrzydełkami
Format: 145 x 205 mm
ISBN 978-83-950379-0-0
Cena: 79
Książka Leczenie traumy rozwojowej to pozycja niezbędna dla profesjonalistów pracujących z traumą, a także dla każdego z nas, ponieważ w mniejszym lub większym stopniu trauma rozwojowa i emocjonalna dotyka najgłębszych korzeni poczucia tego, kim jesteśmy i jak odnajdujemy się w otaczającym świecie.
Nasza zdolność do kontaktu z samymi sobą oraz z innymi ludźmi określa nasze zdrowie emocjonalne. Wczesne zaniedbanie, doświadczenie przemocy, brak dostrojenia do potrzeb rozwijającego się dziecka lub inne niepowodzenia opiekunów wpływają na osłabienie tej zdolności. Autorzy książki Leczenie traumy rozwojowej, dr Laurence Heller i dr Aline LaPierre, przedstawiają, w jaki sposób wczesna trauma rozwojowa i relacyjna wpływa na nasze późniejsze życie i jest źródłem emocjonalnej walki, którą toczymy sami ze sobą lub otaczającym nas światem. Zaprezentowany w książce Neuroafektywny Model Relacyjny (NARM) pomaga pracować z rozregulowaniem, zakłóceniami i zaburzeniami funkcjonowania systemu nerwowego, będącymi źródłem wielu problemów natury psychosomatycznej, jak na przykład poczucie własnej niskiej wartości, poczucie przewlekłego wstydu czy nadmierne osądzanie siebie często prowadzące do autoagresji. Pozostając w teraźniejszości bez pomijania tego, co zdarzyło się w przeszłości, NARM wspiera możliwość odnowienia utraconego kontaktu ze sobą, innymi ludźmi i otaczającym światem.
Ta dobrze zorganizowana, wartościowa książka oferuje łatwe do zrozumienia narzędzia dla wszystkich, którzy szukają lepszego zrozumienia swoich fundamentalnych konfliktów między jednością a odrębnością, zależnością a autonomią. „Leczenie traumy rozwojowej” dostarcza wyraźnych wskazówek, które pomagają nam – świadomie i ze współczuciem wobec siebie – pomieścić te pozornie nie do pogodzenia przeciwieństwa i jest istotną i dostępną mapą wspierającą dojrzałość emocjonalną oraz rozwój psychiczny i duchowy.
dr Peter Levine,
twórca Somatic Experiencing
O Autorach
Dr Laurence Heller jest tworcą Neuroafektywnego Modelu Relacyjnego (NARM), ujednoliconego systemu pracy z traumą rozwojową, traumą przywiązania i traumą szokową. Jego dzieło integruje podejście psychodynamiczne, Somatic Experiencing, a także nietradycyjną orientację pracy z tożsamością. Laurence Heller był współzałożycielem Gestalt Institute w Denver, pracował na wydziałach kilku dużych uniwersytetów i prowadził warsztaty i seminaria w szkołach medycznych, szpitalach i klinikach leczenia bólu. Jest członkiem kadry trenerskiej Somatic Experiencing Trauma Institute (SETI). Jest też współautorem „Crash Course”, książki o traumie związanej z wypadkami samochodowymi. Włada kilkoma językami. Od 15 lat naucza metod NARM oraz Somatic Experiencing w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Przeprowadził tysiące konsultacji dla terapeutów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.DrLaurenceHeller.com
Dr Aline LaPierre jest twórczynią Neuroafektywnego Dotyku, metody pracy będącej zaawansowanym komponentem Neuroafektywnego Modelu Relacyjnego. Opracowała szereg opartych na doświadczaniu ćwiczeń, które wspierają praktykę ucieleśnionej uważności. Przez wiele lat pracowała na wydziale studiów doktoranckich Somatic Psychology w Santa Barbara Graduate Institute, aktualnie przewodniczy przewodom doktorskim z zakresu somatyki w Chicago School of Psychology. Aline LaPierre szkoliła się w wielu metodach terapii ciała, takich jak Body-Mind Centering, Somatic Experiencing, akupresura, terapia czaszkowo-krzyżowa, praca z ciałem na tkankach głębokich i nerwowo-mięśniowych. Pracując w swojej prywatnej praktyce w Los Angeles, specjalizuje się w integracji podejść psychodynamicznych, rozwojowych i somatycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.AlineLaPierre.com
FRAGMENTY

W każdym z nas istnieje spontaniczne pragnienie kontaktu, zdrowia i ożywienia. Niezależnie od tego, jak bardzo wycofani czy odizolowani jesteśmy, czy też jak poważnej doświadczyliśmy traumy, na najgłębszym poziomie, tak jak roślina spontanicznie kierująca się ku słońcu, każdy z nas ma w sobie impuls, by poruszać się ku połączeniu i uzdrowieniu. Ten organizmiczny impuls jest siłą napędową podejścia NARM.
W NARM utrzymuje się, że im bardziej staramy się zmienić siebie, tym bardziej powstrzymujemy wystąpienie zmiany. Z drugiej strony, im bardziej pozwalamy sobie w pełni doświadczyć tego, kim jesteśmy, tym większa jest możliwość zmiany. Zrozumienie tego jest podstawą NARM. Orientacja polega na pracy z tym, co jest, a nie z tym, jak chcemy, aby było. Perspektywa ta jest zgodna z koncentracją na chwili obecnej, ponieważ tylko w chwili obecnej jesteśmy zdolni do pełnego doświadczania siebie.
Może zaskakiwać, że doświadczanie pełni możliwości życia jest jednym z najtrudniejszych wyzwań, przed którymi stoimy jako ludzie. Do rozwoju i zmiany dochodzi, gdy ustanawianych i umacnianych jest pięć podstawowych zdolności: kontaktu, dostrojenia, zaufania, autonomii i miłości-seksualności. Zaburzenia tożsamości rozwiązują się i przywrócona zostaje samoregulacja. W cyklu zdrowienia połączenie z naszym ciałem, emocjami i siłą życiową pozwala na większy kontakt z innymi, a z kolei kontakt z innymi wspiera większy kontakt z samym sobą. Kontakt, który zawsze był naszym najgłębszym pragnieniem, nie jest już naszym największym lękiem.

Jak kupić?

Kup w księgarni wysyłkowej

Zamów w naszym Wydawnictwie
© 2014. Instytut Terapii Psychosomatycznej. All Rights Reserved.
Skontaktuj się z nami:
Wróć do spisu treści