Oznaki regulacji i dysregulacji systemu nerwowego
Pendulacja jako narzędzie wzmacniania siły klientów, którzy wpadli w pułapkę chronicznych instynktownych nawyków mechanizmu przetrwania.
Jak w psychoterapii obserwować zmiany w procesie samoregulacji i jak przywrócić dostęp do poczucia własnej siły u straumatyzowanych klientów.
Dwudniowy webinar (seminarium online)
Celem terapii traumy jest odnalezienie dróg wyjścia z blokad i obron w ciele poprzez interaktywną regulację psychobiologiczną terapeuty. Ułatwia ona organizację sensomotorycznych i emocjonalnych doświadczeń klienta w chwili obecnej.
Samoregulacja jest stałym stanem wewnętrznego środowiska organizmu. Jest to podstawowa zasada podtrzymywania życia. Stan dysregulacji występuje wówczas, gdy w reakcji na zagrożenie układ nerwowy ulega hiperaktywacji, w wyniku czego osoba traci zdolność zakotwiczenia w teraźniejszości i staje się niezdolna do zdrowych interakcji z innymi ludźmi. Terapeuta musi doskonalić swoją zdolność rozpoznawania oznak wzorców zachowań autonomicznych, tak aby w procesie leczenia traumy efektywnie wspierać klientów jako „koregulator”.
Pendulacja jest nieodłącznym (wrodzonym) rytmem biologicznym układu nerwowego, umożliwiającym przechodzenie między rozszerzaniem się i kurczeniem. Jest ruchem z poziomu dobrowolnego/mechanicznego do poziomu mimowolnego/wrodzonego, aby wspierać swój wewnętrzny rytm pomagający odnaleźć samoregulację. Każde rozregulowanie w ciele oznacza opieranie się zmianom. W Somatic Experiencing pendulacja jest kluczowym narzędziem zarządzania regulacją w celu znalezienia sposobu na rozładowanie nadmiernego stresu.
Musimy wejść głębiej w rozumienie procesu pendulacji, aby wiedzieć, jak rozpoznawać świadomość interoceptywną i jak wspomagać ciało i umysł, by mogły wspólnie znaleźć regulację emocjonalną.
Treści webinaru
1 dzień (3 godziny):
- Koncepcja neurofizjologii samoregulacji i jej rola w Autonomicznym Układzie Nerwowym w przywracaniu biologicznej równowagi dynamicznej.
- Jak rozpoznawać sygnały w ciele klienta, które informują o zmianach w Autonomicznym Układzie Nerwowym, tak aby podejmowane interwencje terapeutyczne były bardziej skuteczne.
- Ćwiczenia praktyczne.
2 dzień (3 godziny):
- Pendulacja w odniesieniu do Autonomicznego Układu Nerwowego i samoregulacji.
- Rola interocepcji jako jednego z rodzajów samoregulacji w celu modulowania układu nerwowego i przywracania dynamicznej równowagi.
Webinar poprowadzi: Sonia Gomes
dr Sonia Gomes – doktor psychologii klinicznej, zaawansowany praktyk rolfingu, nauczyciel ruchu, praktyk SE i członek międzynarodowego fakultetu SETI, członek komitetu EFAC przy EASE. Studiowała u Huberta Godarda w Brazylii i Hiszpanii. Napisała rozprawę doktorską na temat związany ze swoim nauczaniem „Angażowanie dotyku i ruchu w podejściu Somatic Experiencing”. Na całym świecie naucza poziomu zaawansowanego na kursach SE oraz swojego kursu SOMA. Jej strona internetowa: www.soniagomesphd.com
Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim i tłumaczone na język polski.
Termin: 15-16 czerwca 2020 r. w godz. 17:00 – 20:15.
Koszt udziału: 490 zł
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń, które przyjmowane będą do 9 czerwca 2020 r. tylko poprzez formularz zgłoszeniowy.
Wpłat w wysokości 490 zł należy dokonywać na konto (po otrzymaniu automatycznego potwierdzenia rejestracji):
Instytut Terapii Psychosomatycznej
25 1140 2004 0000 3202 7545 9930 (mBank)
tytułem: „Webinar Sonia Gomes”
Ostateczny termin wpłat upływa 10 czerwca 2020 r.
Osoby, które zapiszą się na webinar, dzień przed spotkaniem otrzymają wiadomość mailową z linkiem do webinaru oraz krótką instrukcją obsługi dostępu (oprogramowanie Zoom). W dniu szkolenia około godz. 16:55 należy kliknąć w link i oczekiwać na przyłączenie do spotkania online, które rozpocznie się o godz. 17:00. Uczestnicy seminarium widzą i słyszą trenera, od ich decyzji zależy, czy będą widziani przez innych uczestników zajęć.
Cena webinaru: 490 zł
Płatność do 10 czerwca 2020 r.
15-16 czerwca 2020 r.