Metaproces
Każda tradycja terapeutyczna zawiera nieodłączny metaproces. Uczy on klienta zwracać uwagę na pewne elementy swego doświadczania, a inne ignorować. Gdy terapia jest zorientowana na deficyty, bóle czy dysfunkcje, klient nauczy się skupiać właśnie na deficytach, bólu czy dysfunkcjach. Koncentrowanie się na trudnych wydarzeniach z przeszłości nie redukuje dysfunkcji w wystarczającym stopniu ani nie wspiera samoregulacji.
Metaproces w modelu NARM™ polega na rozwijaniu uważnej świadomości siebie w chwili obecnej. Zaprasza on klienta do fundamentalnego procesu dociekania:
Jakie są wzorce, które powstrzymują mnie przed byciem obecnym dla siebie i innych w tym momencie i w moim życiu?
Eksplorujemy to pytanie na następujących poziomach doświadczania: poznawczym, emocjonalnym, fizjologicznym oraz felt sense. NARM™ eksploruje osobistą historię klienta w stopniu koniecznym do ustalenia, że wzorce z przeszłości zakłócają bycie „tu i teraz” w kontakcie z samym sobą i z innymi. To sprowadza aktywny proces dociekania do przyglądania się stylom przetrwania i wchodzenia w relacje, jakimi posługuje się klient, wzmacniania jego mocnych stron i pomagania mu doświadczać poczucia sprawczości w trakcie przeżywania trudnych momentów w obecnym życiu.
Metaproces NARM™ zawiera dwa procesy związane z uważnością (mindfulness):
- uważność somatyczną,
- uważną świadomość zasad organizujących osobiste adaptacyjne style przetrwania.
Korzystając z tej podwójnej świadomości, która jest zakotwiczona w chwili obecnej, stajemy się uważni na kognitywne, emocjonalne i fizjologiczne wzorce, które zaczęły się w przeszłości, bez wpadania w pułapkę uznania przeszłości za ważniejszą niż teraźniejszość. Pracując w podejściu NARM, stopniowo wzmacnia się kontakt z self w teraźniejszości. Śledzenie procesu pojawiania się kontaktu i jego braku, regulacji i dysregulacji, pomaga klientowi odzyskać poczucie sprawczości i nie czuć się ofiarą własnego dzieciństwa.
Stosowanie technik opartych na zasobach, które pracują nad subtelnymi zmianami w układzie nerwowym, znacznie podnosi efektywność terapii. Praca z układem nerwowym jest kluczowa dla przerwania tendencji mózgu do przewidywania przyszłości. To prawdziwy kontakt z własnym ciałem i z innymi ludźmi przywraca uzdrawiającą regulację. Stosowanie technik, które wspierają wzmacnianie kontaktu z samym sobą i z innymi jest nieodzownym elementem wzmacniania skutecznej samoregulacji.